AIRBNB’YE VERGİ VE BELGE ZORUNLULUĞU!

AIRBNB’YE VERGİ VE BELGE ZORUNLULUĞU!
Hotel Gazetesi
Posted on Temmuz 31, 2023, 10:00 pm
3 mins

Turizm Sektörünün çağrılarına duyarsız kalmayan Turizm Bakanı Ersoy, günübirlik kiralanan evlere sertifika ile belgelendirme şartı getireceklerini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Turizm Sektörünün sesi Hotel Gazetesi’nin yayınları ses getirdi. Birkaç gündür sektörün önde gelen STK ve kurum yöneticilerinin Airbnb konusundaki şikayet ve önerilerini gazetemizde yayınlamıştık. OldCity Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz, ev sahibi Arapların ne vergi verdiğini, ne de polis kaydı tuttuğunu ve bu durumdan otelcilerin büyük zarar ettiğini belirterek Airbnb’nin yasaklanmasını istemişti.

“AIRBNB YASAKLANMALI!”
OldCity Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz

Turizm acentesi MeduluxHealth&Travel’ın sahibi ve Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcısı Şebnem Akman Balta da, “Airbnb’nin artmasının önüne geçmek için de günübirlik kiraya vermeyle ilgili ruhsatlandırmaların denetlenmesi, hatta turizm bölgelerinde belki de verilmemesinin sağlanması gerekir” diyerek, Hotel Gazetesi aracılığıyla yetkilileri uyarmıştı.

“TURİZM BELDELERİNDE AIRBNB’YE İZİN VERİLMEMELİ”
Türkiye Genç İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcısı Şebnem Akman Balta

TURİZM BAKANI ERSOY’DAN JET KARAR!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bugün yaptığı açıklamada günlük kiralık evlerle ilgili önemli bir çalışma başlatacaklarını açıkladı. Airbnb ve benzeri uygulamalar vasıtasıyla kiralanan evlere yönelik düzenleme yaptıklarını belirten Ersoy, günübirlik kiralanan evlere normal kiralama dışında bir sertifika ile belgelendirme şartı getireceklerini belirtti. Buna göre,

günübirlik olarak kiralanacak evler için Kültür ve Turizm Bakanlığından belge alınması zorunlu hale gelecek. Günübirlik kiralanan evlerde konaklayan kişiler de otellerdeki gibi düzenli olarak Kültür ve Turizm Bakanlığına bildirilecek.

GÜNÜBİRLİK EVLERE VERGİ GELİYOR

Bakan Ersoy’un konuyla ilgili önlemleri sadece bununla sınırlı değil.  Günübirlik kiralanan evler üzerinden elde edilen gelir için de yeni bir vergi tahsis edilecek. Bu vergi Hazine ve Maliye Bakanlığına yatırılacak. Bakan Ersoy açıklamasında günübirlik kiralanan evlere karşı olmadıklarını, ancak dünyada olduğu gibi mevzuatlara uygun olarak yapılması taraftarı olduklarını dile getirdi. 

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.