İSATAG Yönetim Kurulu sektörün sorunlarını görüşmek üzere Bakan Ersoy ile Bakanlık ofisinde bir araya geldi.

İSATAG Yönetim Kurulu sektörün sorunlarını görüşmek üzere Bakan Ersoy ile Bakanlık ofisinde bir araya geldi.
Hotel Gazetesi
Posted on Ağustos 15, 2023, 3:42 pm
5 mins

İSATAG Başkanı Özsavaş: “NİTELİKLİ TURİST İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKM’deki Bakanlık Ofisinde, İstanbul Seyahat Acentaları Tanıtım ve Geliştirme Derneği İSTAG Yönetim Kurulu’nu kabul etti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte İSATAG Başkanı Aylin Kopan Özsavaş, İkinci Başkan Cüneyt Tansu Demir, Genel Sekreter Ömer Kartın, Yönetim Kurulu Üyeleri Kamran Bagiyev, Neşe Çevik, Yüksel Türemez ve Emrah Demir’in katıldığı toplanatıda, yalnızca İstanbul’un değil, Turizm Sektörünün Türkiye çapındaki sorunları masaya yatırıldı.

“İNANÇ TURİZMİNDE İVME KAYBEDİYORUZ”

İSATAG Başkanı Aylin Özsavaş, yurt dışından Türkiye’ye yapılan kültür turlarında ve özellikle inanç turizminde ivme kaybedildiğini belirterek, nitelikli turist getirmek için orta ölçekli acentaların önemini dile getirirken, bu acentaların destek beklediğini, özellikle yurt dışı fuarlarına katılan acentelerin stant almakta zorlandığı bilgisini aktardı. Ersoy ise konu ile mutlaka ilgileneceğini ve bakanlık olarak gerekli desteğin verileceğininin sözünü verdi. 

BAKAN ERSOY: BÜROKRASİ HAFİFLEYECEK

Ayrıca Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile acenteler arasında daha sık ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Özsavaş, müze ve örenyeri bilet fiyatlarının çok kısa aralıklara ve daha önce bildirilmeden artmasının, seyahat acentalarının tur programlarının planlamasını zorlaştırdığını ifade etti. Bakan Ersoy, bu konunun çözüm aşamasında olduğunu söyledi. 

Bakan Ersoy, turizm sektöründeki önemli sorunlardan biri hakkında da, acentelerin tur ve transfer hizmetleri esnasında kendi asistanlarını ve  transfer görevlilerini kullanabileceği şekilde düzenleme yapılacağı bilgisini verdi. 

Tur ve transfer sırasında çok sayıda evrak gerekliliği ve bürokratik sıkıntılar hakkında ise Bakan Ersoy, Bakanlık çalışmalarıyla bu sıkıntıların kısa sürede aşılacağını, tur ve transfer hizmetlerinin daha az bürokrasiyle daha basit bir şekilde yapılacağını sözlerine ekledi.

Ersoy ayrıca, yeni rehber yetişmemesi konusundaki sorunlara da bakanlığın müdahil olduğunu ve çok sayıda yeni rehberin yetiştirileceği bilgisini verdi.

“TÜRK DİZİLERİ ÜLKEYE TURİST OLARAK DÖNÜYOR!”

İSATAG İkinci Başkanı Cüneyt Tansu Demir, dernek olarak sadece İstanbul ve Türkiye’de değil uluslararası konularda da çalışmalar yaptıklarını ifade ederek Türk dizi sektörünün turizmdeki olumlu etkisi hakkında çarpıcı bilgiler verdi. Türk dizilerinin Avrupa ve Latin Amerika’da çok revaçta olduğunu ve bunun da ülkemize turist olarak döndüğünü belirten Demir, kültür ve turizmin beraber daha iyi işlediğini, Türk dizilerinin İstanbul ve Kapadokya başta olmak üzere tüm Türkiye’ye yabancı turist kazandırdığını aktardı. Demir’in bu konuda da bakanlıktan destek talebine Ersoy, destekleyeceklerini söyledi.

“VİZE ZORLUKLARI AŞILACAK”

Dernek Genel Sekreteri Ömer Kartın ise outgoing acentelerin sorunlarını gündeme getirdi. Yurt dışına seyahatte taksit uygulamasının kaldırılmasının acenteleri ciddi anlamda mağdur ettiğini dile getiren Kartın, vize zorluklarını da hatırlattı. Bakan Mehmet Nuri Ersoy ise vize zorluklarının en kısa zamanda aşılacağını, taksit uygulamasının da son dönemdeki ortodoks ekonomi politikalarının bir sonucu olduğunu ve uzun taksitlerin enflasyon etkisi yarattığını, Akdeniz çanağındaki ülkelerde de taksit olmadığını ifade etti.

Paylaşmak Güzeldir

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.