Kadın isterse dünyadaki en yenilmez savaşçı olabilir

Kadın isterse dünyadaki en yenilmez savaşçı olabilir Yeşim MUTLU / Dijital İçerik Üreticisi
Yeşim MUTLU
Posted on Mart 08, 2022, 10:17 am
8 mins

Yeşim MUTLU / Dijital İçerik Üreticisi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

100 yılı aşkın bir süredir kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde, Turizm Sektörüne yön veren kadınlara bu özel günün kendileri için anlamını, önemini ve duygularını sorduk. Aldığımız yanıtlar ve görüşler gösterdi ki, en çok Turizmi etkileyen onca krize rağmen, hala Türkiye’nin lokomotif sektörü Turizm ise bunu her kademesinde çalışan turizm kadınlarına borçluyuz. İşte Turizm kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajları

Kadın isterse dünyadaki en yenilmez savaşçı olabilir

Yeşim MUTLU / Dijital İçerik Üreticisi

Dünya Kadınlar Günü kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik başarılarını kutlayan küresel bir gündür. Gün aynı zamanda kadın eşitliğini hızlandırmak için bir eylem çağrısıdır.” der BM Kadın Birimi.

Cinsiyetlerin eşit olduğu bir dünya hayal edin. Önyargıların, klişelerin ve ayrımcılığın olmadığı bir dünya. Çeşitli, eşitlikçi ve kapsayıcı bir dünya. Farklılığın değer verildiği ve kutlandığı bir dünya. Mümkün mü? Şu aşamada hiç mümkün değil!

Bana göre Dünya Kadınlar Günü, tüm kadınların ortak çabalarıyla desteklenmelidir. Bu günü etkili kılan toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için toplu eylem ve ortak sahiplenmedir. Dünyaca ünlü feminist, gazeteci ve aktivist Gloria Steinem  bir konuşmasında “Kadınların eşitlik mücadelesinin hikayesi ne tek bir feministe ne de herhangi bir örgüte aittir, insan haklarını önemseyen herkesin ortak çabalarına aittir” demişti. 

Bir kadın olarak her zaman eşitliği savundum. Ailemin en küçüğü olarak; ablam ve abim ne yaparsa ben de yapabilirim dediğimde annem de babam da gülüp geçmişlerdi. Benim için eşit olmak o yaşlarda bile çok önemliydi.

Hayatım boyunca “yapamazsın, bu sana göre değil, erkek işi, çalışma otur evinde, derdin ne vb. ” sözleri hiç umursamadım. Hayallerim ve tutkulu bağlandığım ne varsa hepsini hayata geçirmek için harekete geçtim. Öyle ki, kendim olabilmek, hayatımda olmak istediğim kişi olabilmek için bir hayatı geride bıraktım. 3,5 yıl bekar anne olarak yaşadım. Sonrasında yeniden bir hayat kurdum. İki kızım daha oldu. Geriye dönüp baktığımda hiç pişmanlığım yok. Hepsi benim kararım, benim hikayem. Bu hikayenin içinde her an tozpembe değil. Ama şu var ki ben hayal ettiklerimin çok ötesinde çok mutlu bir hayata sahibim. Her kadının içinde olan güç ile kadın isterse dünyadaki en yenilmez savaşçı olabileceğini biliyorum.

İşin bir de diğer tarafı var. Ülkemiz de kadınların ve kız çocuklarının potansiyellerini hayata geçirmelerini engelleyen sosyal ve kültürel  birçok engel bulunuyor. Dünya Kadınlar Gününde, kadına karşı şiddete son vermek, eşitlik, adalet ve barışı sağlamak amacıyla gösterilen çabaları ciddiye almak zorundayız. 2021 yılına baktığımızda tüm kadınların, çocukların, LGBTİQ+ların hayatını ilgilendiren İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede imzanın geri çekilmesi çok önemli bir olaydır. Sizce ülkemizde bu durumu nasıl ortadan kaldıracağız?

Kadınlar olarak yapabileceklerimizin sınırı yok.

Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart 2022 Dünya Kadınlar Günü’nün teması “Sürdürülebilir bir yarın için bugünden cinsiyet eşitliği” olarak belirlenmiş durumda.

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü ayrımcılığın her yerde sona erdirilmesi gerekiyor. Kadınlar ve kız çocukları dünya nüfusunun yüzde 50ʼsini oluştururken toplumsal cinsiyet eşitsizliği günümüzde çok yaygın.

Nerede yaşıyor olursanız olun, toplumsal cinsiyet eşitliği temel bir insan hakkıdır. Toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmek, yoksulluğu azaltmak, sağlığı, eğitimi, korumayı ve refahı desteklemek dahil olmak üzere kız ve erkek çocuklar için sağlıklı bir toplum demektir. (Küresel Amaçlar)

Her kadının başarısı bir başkası için ilham kaynağı olmalıdır. Bu yazıyı yazarken sevgili aliye Üçbaş’ın başarıları benim gurur kaynağımdır. Aliye nezdinde kadın, anne, iş kadını ve insan olarak kadına değer veren, kadınları güçlendirmek için çalışan herkesi takdir ediyorum. Biliyorum ki kadınların başarılarını kutlamak, görünürlüğü artırmak, eşitsizliği dile getirmenin anahtarıdır.

Kadınların gücü kalbindekini cömertçe paylaşmaktan gelir

“Sen yapamazsın” diye yıllarca kulağımıza fısıldanmış. Şimdi hem kendimizi hem kadınları “Yapabilirsin” diyerek yüreklendirme zamanı. Şimdi kendi hikayemizin kahramanı olma zamanı.

Dünya Kadınlar Günü’nü siz de gününüz yapın ve kadınlar için gerçekten olumlu bir fark yaratmak için elinizden geleni yapın. Kadınların başarısını kutlayın. Önyargıya karşı farkındalık yaratın. Eşitlik için hep birlikte harekete geçelim, lütfen.

İyi yaşam ve iyi yaşam hakkı herkesindir.  İster kadın ister erkek, tüm hakların en temel olanı yaşamdır.  Ve asla unutmayın ki; “Yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir.” – Mustafa Kemal Atatürk

Paylaşmak Güzeldir
Yeşim MUTLU
24 Temmuz 1971'de Çanakkale'de doğdu. Uzun yıllar sağlık sektöründe proje, marka yönetimi, pazarlama ve iletişim alanında çalıştı. Çalışma hayatını fotoğraf çekmek için bıraktı. 2014 yılına kadar doğum, düğün gibi birçok özel anı ölümsüzleştiren Yeşim Mutlu, fotoğraf eğitimleri, sosyal medya eğitimleri, dijital içerik üretimi, sosyal sorumluluk projeleri, fotoröportaj ve fotoğraf projeleriyle sanat hayatına devam ediyor. http:/www.yesimmutlu.com/ adresli blogunda içerik üretiyor. Yeşim Mutlu’nun Melis, Maya Su ve Mira adında üç kızı var.  Yeşim Mutlu fotoğraf projelerinde hayat buluyor. Kişisel ve karma olmak üzere birçok sergi çalışması bulunuyor. Yeşim Mutlu; 2011 yılında yayınlanan “Engelsizsiniz” (Destek Yayınevi) ve “30 yaşa mektuplar” (Doğan Kitap), "Nisan, Ayların En Güzeli” Hülya Uçansu/ Doğan Kitap) kitapların da kapak fotoğraflarının yanı sıra sanat ve iş dünyasına ait birçok ünlüyü fotoğrafladı. Uluslararası fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yaptı. milliyet.com.tr Pembe Nar Yaşam, Haberler.com’da dijital köşe yazarı olarak okuyucularla buluşan Yeşim Mutlu’nun; 2020- 2021 yılında Milliyet ve Haberler olmak üzere “Yılın En iyi Dijital Köşe Yazarı “ olarak beş ayrı ödülü bulunuyor. Yeşim Mutlu birçok internet sitesinde teknoloji, yaşam, sağlık, otomobil vb hakkında yazılar yazarken, Yüksek Teknoloji ve Sosyopix dergilerinde köşe yazılarıyla buluşuyor. 2005 yılında blog yazarak başladığı dijital ekosistemde fikir lideri olarak sayısız projeye imza atan Yeşim Mutlu “Sosyal Medya Stratejik Danışmanı” olarak markalarla işbirliği yapıyor. Anne olmak, Sosyal Medya, Hayat ve Fotoğraf hakkında üniversitelerde, sektörel konferanslarda,  iş yerlerinde , hastanelerde vb bir çok yerde konuşmacı olarak yer alıyor. En çok okunan bloglar arasında yer alan yesimmutlucom ile aktif bir içerik üreticisi ve sosyal medya insanı olan Yeşim Mutlu hayatı, fotoğraf çekmeyi, yazmayı ve hayata farklı bakmayı çok seviyor. Kendisini tanımlamakta zaman zaman zorlansa da fotoğrafçı, anne, dijital içerik üreticisi, hayal kurucu ve yeni dünya insanı olarak tanımlıyor… http://www.yesimmutlu.com http://www.instagram.com/yesimmutlu http://www.twitter.com/yesimmutlu71 http://www.youtube.com/yesimmutlu http://wwww.facebook.com/yesimmutluphotographer https://www.linkedin.com/in/yeşim-mutlu-7202b317

CEVAP BIRAKIN

You must be logged in to post a comment.